Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
На протест във Вълкосел тютюнопроизводителите от Югозападна България се обявиха в защита на Булгартабак и дадоха ултиматум на останалите фирми да се върнат в района и да изкупят количествата, за които имат договори. Хора от граничните села твърдят, че има схеми за фиктивен износ на суров тютюн.
Хиляди тонове тютюн залежават неизкупени в цялата страна, положението не е било толкова тежко през последните 10 години, казаха пред "Хоризонт" тютюнопроизводители от цялата страна. Те излязоха днес на национален протест срещу несигурността в сектора, ниските изкупни цени на миналогодишната реколта и отказа на фирмите да изкупят договорираните количества в Дулово, Свиленград и Вълкосел.
Около 125 тона е неизкупеният тютюн в района на Гоце Делчев. За половината от количествата хората имат договори с конкретни фирми. Най-тежко е положението в село Рибново, където залежава над 50 тона тютюн:
Приключваме. Най-малко 50 процента от хората се отказват, каза протестиращ.
Седем фирми изкупуват миналогодишната реколта в района като повечето от тях са гръцки. Единствено “Булгартабак“ се е ангажирал да приеме недоговорирания тютюн. В българския холдинг хората виждат единствената надежда, но са притеснени от атаките срещу него:
Само Булгартабак купува. Затова че към фирмата има политически и бизнесатаки, получавам сигнали, че ще спрат да купуват. Затова инициирахме този протест в подкрепа на “Булгартабак” и молба да се изкупи неизкупенияt тютюн от фирмата, коментират протестиращи.
За поредна година фирмите, изкупуващи тютюн в България, се подиграха с производителите, казаха хората и обясниха, че средната изкупна цена за килограм е под 4 лева, а това отново обрича стотици семейства на глад. Много от хората, дошли на протеста, смятаха, че той е закъснял, тъй като кампанията почти е приключила, а производителите отново са предали на безценица реколтата си. Над половината хора в бранша се отказали от производството, сподели участник на протеста. Производителите в България са подвластни на диктата на чужди фирми, които са на българския пазар обясниха протестиращи, които са убедени, че има картелно споразумение между фирмите, изкупуващи тютюн у нас. Според тях реално произведените в България количества са 24 000 тона, а държавата отчита 54 000.