Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕК обсъжда последствията от въвеждане на визов режим за гражданите на САЩ и Канада

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Еврокомисията ще обсъжда на заседание в Страсбург последствията от евентуално въвеждане на визов режим за гражданите на САЩ и Канада. Изпълнителният орган на ЕС се очаква да предложи и нови правила за деклариране печалбите на мултинационални корпорации на европейския пазар.  Мярката цели да се ограничат схемите за избягване на данъци. Темата ще бъде дискутирана и от депутатите в Европейския парламент.

ЕС навлиза в две сфери, които могат да предизвикат напрежение в отношенията с основния му партньор САЩ. След оплакване на България, Кипър, Полша, Румъния и Хърватия пред 2014г. на американското правителство беше даден срок от 24 месеца да ги включи в своята програма за безвизово пътуване, която сега важи само за гражданите от останалите страни-членки на съюза. Формално проблемът е, че тези 5 държави не покриват определени критерии, заложени от американския Конгрес.

Срокът изтича днес и регламентът задължава Еврокомисията да предприеме реципрочни мерки. Една от възможностите е временно въвеждане на визи за американски граждани за 1 година за цялата територия на ЕС.

На днешното заседание колежът на комисарите ще предложи и нови изисквания за данъчна прозрачност за мултинационалните корпорации. Мерките биха засегнали американски компании като Гугъл, Епъл, Амазон и други.

Понастоящем подобни глобални фирми реализират големи печалби без да плащат данък върху тях, защото чрез сложни схеми разпределят отчетите си сред множество юрисдикции. Очаква се сега те да бъдат задължени да публикуват в интернет подробна информация за печалбите и данъците си във всяка една от 28-те страни на съюза. След медийните разкрития по аферата с документи от Панама правозащитни организации поискаха изискванията за отчетност да включват и клоновете на корпорациите в офшорни зони. Досега обаче няма потвърждение от Еврокомисията, че обхватът на новия регламент ще бъде разширен. Една от пречките е липса на ясна юридическа дефиниция какво представляват "данъчните убежища" извън Европа. Новите текстове трябва да бъдат гласувани с мнозинство от финансовите министри на съюза. Темата ще се дебатира този следобед в Страсбург и от евродепутатите, които също ще имат думата. Някои от тях вече призоваха за по-строги мерки срещу укриването на данъци и прането на пари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!