Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

В. Бозкър: Турция няма да признае доклада на ЕП

Снимка: BNR

Анкара остро реагира срещу приетия от Европейския парламент (ЕП) доклад за напредъка на страната, в който се отправят критики към Турция заради арменския въпрос. В него Анкара е обвинена в "отстъпление“ от демокрацията, като е посочено, че масовите убийства на арменци в Османската империя са геноцид - нещо, което Анкара не признава.

Турският министър по европейските въпроси и главен преговарящ  
Волкан Бозкър посочи, че постановките в европейския доклада относно арменските събития от 1915 година са абсолютно погрешни и неприемливи от гледна точка на Турция, поради което няма да го признае за валиден и ще го върне на Европейския парламент.

В  историята на Турция няма нито едно черно петно, от което да се срамуваме. Всичките ни архиви са отворени. Това е въпрос, който според нас трябва да се дискутира от историците, а не от политиците. Във връзка с историческите събития не трябва да се правят заключения, произхождайки от пристрастни политически решения. За съжаление ще разглеждаме този доклад като нищожен и ще го върнем обратно
, подчерта министър Бозкър, като припомни,че Турция и миналата година е върнала доклада на ЕП заради същите забележки.

В доклада се отправя призив към Кюрдската работническа партия (ПКК), която е обявена за терористична организация, да прекрати въоръжената борба. 
В същото време в документа е дадена положителна оценка на Турция за усилията, които полага за разрешаването на мигрантската криза. За пример се посочва решението на турското правителство за издаване на разрешителни за работа на сирийските бежанци, пребиваващи в страната. 

Според въпросния доклад отмяната на визите за турските граждани за пътуване в европейските държави ще влезе в сила, но след като Турция изпълни всички критерии на Европейския съюз, включени в приетата пътна карта. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!