Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейската комисия обвини американския интернет гигант "Гугъл" в злоупотреба с господстващо положение на европейския пазар за мобилни телефони и други електронни устройства.
Смартфоните и таблетите все повече играят важна роля във всекидневието на гражданите. С тях те се информират в интернет, плащат сметки, пазаруват и организират пътуванията си. Повечето от тези мобилни устройства работят с операционната система "Андроид", създадена от компанията "Гугъл". Тя обаче според Европейската комисия се оказва монополист не само с интернет търсачката си, но и с продажбите на телефони и таблети с нейния софтуер.
"Гугъл" държи 90% от пазара и е в нарушение на правилата за конкуренция, смята ресорният еврокомисар Маргрете Вестагер.
Понякога фирмите растат, за да доминират. И в това няма нищо лошо, ако си талантлив и изобретателен. Проблемът е, когато се злоупотребява с тази доминираща роля, подчерта Вестагер.
Американската корпорация не дава лиценз на производителите на мобилни телефони и не им позволява да ги продават с конкурентни операционни системи. Тя дори плаща парични стимули на производителите и операторите на мобилни мрежи, ако предварително инсталират на своите устройства само Google Search.
Това пречи на други малки фирми да разработват и продават приложения за смартфони, които да работят със системата "Андроид".
"Гугъл" има 12 седмици да обжалва. Ако не спре вредните практики, компанията рискува глоба от Брюксел до 10% от оборота си, или стотици милиони евро.