Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Мотивът кметовете да контролират домашните казани за ракия е, че обикновено съдовете са разположени в малки населени места и единствено те познават реалното положение на място. Събираните акцизи и налаганите глоби ще отиват в общинските хазни. Най-ниският размер на санкцията за нерегламентиран казан е 500 лева, а най-високият при първо нарушение - 5 хиляди лева. Ако собственик или наемател на казан не начисли акциз, той подлежи на санкция в двоен размер на този акциз и не по-малко от 200 лева. При повторно нарушение глобата може да достигне 500 лева. Създава се и регистър на съоръженията за производство на етилов алкохол, дестилати и спиртни напитки.
Според вносителите на законопроекта, в едва 9,5% от казаните за врене на домашна ракия е произведено повече от хиляда литра на година. Регистрирани за общо 1576 съдове за дестилиране на етилов алкохол, като данните са към края на миналата година.