Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Общините ще могат да получават безлихвен държавен заем за финансово оздравяване. Това реши бюджетната комисия в парламента, след като прие на второ четене промени в Закона за публичните финанси. Оздравяването ще е максимум за три години. За да се отпусне заем, Общинският съвет трябва да одобри съгласуван с министъра на финансите план за оздравяване.
Депутатите се отказаха от идеята заемите, отпускани на общините за финансово оздравяване, да имат макар и минимална лихва, защото:
Ние правим механизма за финансово оздравяване, а не за финансово обезглавяване, защото ако сложим и лихва на общините, съвсем ще закъсат и съвсем ще фалират.
Обясни заместник-финансовият министър Кирил Ананиев. За да получат заем за финансово оздравяване, общините трябва да одобрят план за такова, който е съгласуван с финансовия министър. Изобщо, за да се стигне до процедура има редица условия, сред които задълженията да надхвърлят 15 процента от средногодишните разходи в четиригодишен период:
Почти всички общини са на ръба на 15-те процента, а един голям процент от общините може би между 30 и 50 процента нарушават това правило.
Финансовият министър ще може да отпусне допълнителна субсидия за покриване на заема, но трябва да се докаже трайна тенденция за оздравяване.