Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България е на предпоследно място в ЕС по навлизането на цифрови технологии в икономиката и обществото. Това сочи специален индекс на ЕК публикуван днес.
България попада в групата на изоставащите страни, които показват резултати под средното за ЕС. Високоскоростният широколентов достъп до интернет е на разположение за почти 72% от домакинствата в България, но в селските райони няма такова покритие. Абонамент за бързия интернет имат едва половината от домовете у нас.
Това може да се дължи както на недостатъчни умения на населението за ползване на цифрови технологии, така и на слабо развитата широколентова инфраструктура извън основните градове, което води до цифровото разделение между градските и селските райони.
България трябва да се справи със сериозното си изоставане в придобиването на умения за ползване на цифрови технологии: едва 31% от населението имат основни умения в тази област, отбелязва Европейската комисия. Половината от хората в България и Румъния, която е на последно място според индекса, са дигитално изключени, посочва институцията.
България е на последно място по използването на цифрови технологии в обществените услуги - като например в държавната администрация, здравеопазването или образованието.
Малко българи ползват интернет-банкирането или пазаруването онлайн, сочи статистиката. Потребителите у нас са сред първенците единствено в използването на услугите за видеоразговори и социалните мрежи.
Другите изоставащи страни според индекса са Гърция, Полша, Словакия, Унгария, Франция и Чехия.