Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Турция силно се разгневи на Германия заради приетата от Бундестага резолюция, определяща масовите убийства на арменци в Османската империя през 1915 година като геноцид. Турският премиер Бинали Йълдъръм заяви, че Анкара никога няма да приеме тази резолюция. А говорителят на управляващата ПСР Нуман Куртулмуш посочи, че тя ще навреди много сериозно на турско-германските отношения.
Турските парламентаристи подготвят декларация, осъждаща резолюцията, в която се обединиха управляващи и опозиция без прокюрдската партия на демократичните народи. Твърди се, че Турция е отзовала посланика си от Берлин.
Сега Турция държи коза и за бежанската криза, каза президентът Р. Т. Ердоган и заплаши, че страната му може да спре да изпълнява договореностите за връщането на бежанците, включени в споразумението за реадмисия. Милиони турци, живеещи в Германия, също предприеха протестни демонстрации.
Историци посочват, че по времето на арменските събития Германия е била съюзник на Турция и германците знаели за разселванията и безчинствата срещу арменците, но не предприели нищо, за да спрат османлиите. Официалната турска наука отхвърля тезата, че е бил извършен геноцид над арменците през 1915 година, а приема, че е било извършено разселване и малко над половин милион арменци са загинали едни по пътя, а други са били избити от четнически банди, върлуващи по онова време.
До днешната резолюция Берлин не използваше официално термина геноцид за арменските събития, а ги определяше като "голямото нещастие".
Турският президент Ердоган преди две години за пръв път публично поднесе съболезнования на арменската общност в Турция и на Ереван заради загиналите арменци.
По всичко изглежда, че напрегнати дни се очакват в отношенията между Турция и Германия, която е важен търговско-икономически партньор, а също и на отношенията с ЕС.