Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Спадът на лихвите по депозитите почти спря, сочат данните от месечния анализ на финансовите експерти от "Моите пари". След като почти 7 години тенденцията е за намаляване на доходността на спестовните продукти, само три банки на пазара са направили промени при влоговете. При кредитите продължава намаляването на лихвите, но и то забавя темповете си.
Още през април БНБ отчете минимално месечно покачване на лихвите по депозитите. Водещи банкери обаче тогава го обясниха с минимални месечни отклонения и предупредиха, че трябват няколко месеца, преди да говорим за обръщане на тенденцията. Месец по-късно още един експертен анализ потвърди, че се виждат сигнали за спирането на поевтиняването на лихвите при влоговете. Иван Стойков от портала "Моите пари":
Слабото колебание в лихвите през април, сега почти никаква промяна през май може да дават основания за очаквания за край на понижението на лихвите, но още е рано да го твърдим със сигурност.
Лихвите при спестяванията са около 1-1,5% и не могат да падат до безкрайност, допълни Стойков.
Просто няма как рязко да станат, да речем 0%, защото това вече може да създаде предпоставки за някакъв отлив, но нивата, които са в момента, няма да позволят този отлив.
Банките бяха изключително пасивни при подобряването на условията при жилищните и потребителските кредити през май.
В сравнение, например с април, когато при жилищните кредити активността на банките беше изключително висока, една от най високите за последните няколко години, седем или осем банки подобриха условията по своите продукти, та,малко или много, е очаквано активността да бъде по ниска през май, каза още Иван Стойков.
Нова по-сериозна активност на банките можем да видим през есента, тъй като лятото е традиционно слаб сезон, а и тогава вече ще са ясни оценките от стрес тестовете в системата.