Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

КЕВР: 9,97% по-евтин природен газ от 1 юли

| обновено на 28.06.16 в 15:14
Иван Иванов
Снимка: БГНЕС

Цената на природния газ от 1 юли ще бъде с 9,97 на сто по-ниска от сегашната. Това реши окончателно на свое закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране. Председателят на регулатора Иван Иванов коментира, че новата цена на природния газ ще окаже влияние върху цените на топлоенергията и на високоефективната енергия, произведена от топлофикациите:

Естествено че ще бъде отразено с намаляване на цените и на двата вида енергия – топлинна и електрическа. Но размерът ще разберете утре, когато Комисията се произнесе с решение, защото аз не мога да говоря от името на Комисията, преди да има такова решение. 

Цената на 1000 куб. м. синьо гориво ще бъде 288,80 лв. без акциз и ДДС. Намалението спрямо сегашната цена  е с 31,13 лв./1000 куб. м. 

С решението на КЕВР се потвърждава прогнозата на Иван Иванов за поевтиняване на газа с около 10 процента, направена още в началото на юни. Според него цените са се стабилизирали и до края на годината не се очакват резки промени.

На заседанието на регулатора за първи път са били определени и цени за виртуален внос на природен газ от Гърция, който предстои да започне от следващия месец. В продължение на три месеца ще се тества възможността за виртуални сделки. Страната ни ще може да договаря газ, но да не се налага физически той да бъде доставян у нас, а да се приспада от количествата синьо гориво, предназначени за южната ни съседка, които минават през наша територия.

Иван Иванов добави:
За първи път се дава възможност да имаме внос на природен газ от друго направление и от друг доставчик, а това е през връзката Кулата-Сидирокастро. Български потребители, обикновено индустриални или търговци на природен газ, могат да закупуват природен газ на гръцка територия, вероятно от терминала за регазификация в ревитуса. Този газ ще остане за ползвателите в Гърция, а в същото време същата част от природния  газ, който се доставя от "Газпромекспорт" за Гърция, остава на българска територия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!