Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Излизането на Великобритания от ЕС няма да се отрази отрицателно на земеделския сектор у нас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стокообменът на селскостопански продукти между България и Великобритания е 4% от обмена на България с Европейския съюз и излизането на Обединеното кралство от Съюза няма да се отрази отрицателно на земеделския сектор у нас. Това изчислиха от Института за агростратегии и иновации. 

С оглед на относително малкия процент на стокообмен, оттеглянето на Обединеното кралство  от ЕС няма да доведе до значителни последици за земеделието в нашата страна, категоричен е анализът. За сравнение съседните Гърция и Румъния представляват общо около 35 процента от аграрния стокообмен на България в ЕС като формират 39 на сто от изпращанията и 30 на сто от пристиганията на селскостопански стоки от ЕС.

Според изчисленията на Института по агростратегии, ако за 2019 и 2020 година от бюджета на общата селскостопанска политика отпадне частта на Великобритания, то този бюджет ще намалее с близо 9 милиарда евро. В такъв случай държавите - членки ще трябва да решават как, в какъв размер и от кои политики ще се направи това намаление на средства.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!