Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
От Агенцията за метрологичен и технически надзор алармираха, че инцидентите с газови бутилки зачестяват. От началото на годината са регистрирани 22 взрива с двама загинали, петима са с тежки изгаряния.
Основна причина за инцидентите с битови газови бутилки остава пълненето им на станции, предназначени за автомобили. В тези случаи бутилките се препълват и не се осигурява една пета свободен обем, както е безопасно. Така при 1 градус повишение на температурата налягането в бутилката се повишава със седем бара, което драстично увеличава риска от взрив. Втората основна причина за инцидентите е, че уреди за външна употреба се ползват в закрити помещения.
При изгасване на пламъка, помещението се изпълва с газ и само при най-малката искра, да кажем светване на лампа, се получава взрив, който целият апартамент изчезва, обясни председателят на Агенцията за метрологичен и технически надзор Стефан Цанков.
От началото на годината са проверени 1 100 обекта. 11 от тях са запечатани, наложени са глоби за 55 хиляди лева. Оказва се обаче, че и на пълначните станции, където е редно да бъдат зареждани битовите бутилки, също има нарушения.
Нередовно водене на дневници, проверки на газови бутилки, които, бих казал, са формални.
Между 3 и 6 лева е по-скъпо да заредиш битова бутилка за газ на пълначна станция, вместо на такава, предназначена за автомобили.
Не смятам, че трябва да струва 6 лева и животът.