Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

15 юли бе обявен за възпоменателен Ден на жертвите на неуспешния преврат в Турция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

15 юли в Турция бе обявен за възпоменателен ден на жертвите на неуспешния преврат, в който загинаха 245 души, а над 1500 бяха ранени. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви това, като заяви: "81 провинции и 79 милиона граждани продължават да се съпротивляват срещу най-коварния и най-подъл в нашата история опит за въоръжен преврат. Призовавам гражданите да не се поддават на провокации".

От вчера в Турция е въведено 3-месечно извънредно положение, но няма полицейски час. Гражданите ходят на работа, посещават заведения. По улиците на мегаполиса Истанбул има доста туристи. Засилено е обаче полицейското присъствие, танкове не се виждат.

В интервю пред "Ройтерс" президентът изказа предположение, че е възможно да бъде направен нов опит за преврат, но по думите му това ще бъде много трудно, защото властите са много бдителни. Нищо не пречи обаче извънредното положение да бъде удължено и след изтичането на трите месеца, допълни той. Ердоган обвини турската разузнавателна служба МИТ и лично нейния ръководител Хакан Фидан, че са били допуснати значителни пропуски в разузнаването, които довели и до избухването на преврата в петък вечерта. Държавният глава обеща бързо преструктуриране на въоръжените сили, което се очаква да бъде направено на предстоящото заседание на Висшия военен съвет на страната през идната седмица. Това ще бъде нова структура, в която ще се влее свежа кръв, подчерта Ердоган, като добави: "Движението на ислямския проповедник Фетулах Гюлен, когото смятам за мозъка на неуспелия опит за преврат, ще бъде третирано като терористична организация и нейните последователи ще бъдат наказани най-строго".

Снощи на моста на Босфора в Истанбул, който в нощта на преврата бе блокиран от танкове, се състоя митинг срещу опита за превземане на властта и в подкрепа на правителството. На площад Таксим е издигната мемориална стена с имената на загиналите, където се поставят цветя. Лидерите на религиозните общности - на евреите, арменците и християните - се поклониха пред стената.

Броят на отстранените служители достигна 50 хиляди, десетки ректори също са отстранени, над 10 хиляди са задържаните. Арестите продължават. Смята се, че има още замесени лица в преврата, които са на свобода.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!