Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Над 50% от последните вековни гори в страната не попадат в защитени територии, твърдят природозащитници

Снимка: БГНЕС

Във вековните гори на България живеят видове, вписани в Червената книга, като кълвачът и някои сови. Природозащитниците отдавна настояват държавата да определи кои са старите гори у нас и да регламентира специалната им защита. 

Агенцията по горите представя резултатите от проект за определяне на старите гори в България.  

Старите гори в България са 107 хиляди хектара, казва доктор Ценко Ценов от Агенцията по горите. 
Това са гори, които осигуряват едни острови на спокойствието и условия за оцеляване на различните видове. Съхраняват в себе си един ценен генофонд, помагат за опазването на биологичното разнообразие и имат важна функция за подобряване на водния баланс на екосистемите
Старите гори са 5% от всички горски територии у нас. Над 50% от последните вековни гори в страната не попадат в защитени територии. Това означава, че те не се ползват с висока степен на закрила и могат да бъдат унищожени, твърдят природозащитниците.
Днес те ще се включат в дебата за съдбата на тези гори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!