Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Обществени съвети към училищата и детските градини ще могат да дават становища за разпределението и изпълнението на бюджетите в тях и за размера на капиталовите им разходи. Това предвижда проект на просветното министерство за дейността на съветите, в които ще има представители на родителите, общините, държавата и бизнеса. Съветите ще одобряват стратегиите за развитие на детските градини и училищата и ще приемат ежегодния отчет на диреторите за изпълнението им. Ще участват в работата на педагогическите съвети по теми като ранно напускане на училище, уязвими групи и избор на ученически униформи. Новият орган ще може да предлага идеи за подобряване на качеството на образованието, да съгласува учебните планове, както и избор на учебници. Представител на родителите ще участва в атестирането на директорите, при провеждането на конкурсите за тях, както и при създаването, и приемането на етичния кодекс за училищната общност. Квотата на родителите в новия орган ще може да бъде запълвана както от бащи и майки на деца в съответните градини и училища, така и от професионално признати личности в различни сфери на обществения живот. Представителите на бизнеса ще бъдат определяни от областните управители по предложение на работодателските организации.