Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
800 бежанци от лагера в Харманли посрещнаха в неделя вечер 50 полицаи с камъни. Служителите на реда отишли да потушават масов бой сред афганистанци и иракчани. В центъра за настаняване на мигранти има засилено полицейско присъствие.
Скандалът е избухнал между афганистанци и иракчани. Конфликтът е личен, обяснява Тома Зафиров от Държавната агенция по бежанците:
Доколкото имаме информация, която не е потвърдена, едно от лицата, които са подали молба и са настанени в центъра, се е разхождал пред самите общежития и е пеел на по-висок глас. Била му е направена съвсем така корекнта, според нас, забележка, но явно цялата история е прерастнала в междуличностна кавга.
След това е започнал масовият бой. В лагера са пристигнали 50 полицаи, които са посрещнати с камъни. Ранени са трима бежанци. Изпочупен е полицейският автомобил.
Охранителите са 17, но те нямат право да се намесват в конфликта, казва директорът на центъра Йордан Малинов:
Те не могат да се намесят. Те не са въоръжени и не е тяхна работа да се намесват в такива конфликти. Те са длъжни да информират своевременно, за да може, тези, които са компетентни да се намесят.
Директорът на областната полиция в Хасково Ангел Цанков каза, че в лагера ще има засилено полицейско присъствие и ще бъдат предприети мерки:
Провеждаме срещи с работещите в Държавната агенция по бежанците. Ще използваме психолозите, преводачите, за да говорим с тези чужди граждани, за да обясним, че те трябва да спазват българското законодателство и същевременно анализираме и други начини за противодействие на този вид нарушения на обществения ред, от което могат да възникнат много сложни последици.
В бежанския център в Харманли в момента пребивават 1 400 души.