Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Сивата икономика в България е много по-голяма спрямо повечето европейски страни

Снимка: БГНЕС

Сивата икономика в България е много по-голяма спрямо повечето европейски страни. Това сочи проучване на Центъра за изследване на демокрацията и университета в Шефилд. 

Проблемът със сивата икономика се корени в липса на доверие и неправилна регулаторна рамка, смята проф. Колин Уилямс от университета в Шефилд:
Причините за сивата икономика са, че ние ставаме свидетели на слабост на институциите в страните от Югоизточна Европа. В различните държави тази слабост се проявява по различен начин. По този начин се къса връзката между това, което хората смятат за правилно, и това, което се случва, а това води до сива икономика
Най-често проблемът идва от наемането на хора без договор или при частично деклариране на заплатите им. И още - от проф. Анри Соука.
Първият въпрос тук е дали компаниите, които са добре разпознаваеми в обществото и правят солидни печалби, винаги всъщност са толкова продуктивни. И друг въпрос - всички онези компании, които ги считаме за напълно фалирали, наистина ли те изобщо не са продуктивни. Това е другата страна на монетата
Делът на заетите в сивия сектор в Югоизточна Европа и Турция тази година варира между 1/5 и 4/5. Най-малък е процентът в Хърватия, а най-голям - в Косово. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!