Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Бизнесът не плаща достатъчно високи заплати, въпреки че производителността на труда в България е в пъти над средноевропейското равнище. Това сочи анализ на Института за икономически и социални изследвания към КНСБ.
Ръководителят му Любен Томев обяви, че в България се води умишлена политика на поддържане на ниска цена на труда.
Средната работна заплата в металургията е над 1200 лева, но усреднените числа не дават ясна картина, обясни лидерът на браншовия синдикат Васил Яначков:
В тази заплата са и заплатите на висшия мениджмънт, а като вземете още някои данни, вижте какво се получава. Работниците приблизително представляват около 80 процента от заетите в нашата система.
Останалите 20 % има администрация, която също не е високо платена, и висш мениджмънт, чиито заплати реално изкривяват данните. Затова например миньорите ще настояват за увеличаване на заплатата в бранша – иначе:
Очаквайте да има и протести, заяви Валентин Вълчев от Миньорския синдикат.
Изводът направи Любен Томев:
Според нас са налице социален дъмпинг и откровена политика на поддържане на ниска цена на труда, която далеч не съответства на производителността на труда.