Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕК огласи анализ на образователните система на страните членки

Според документа, страната ни е сред 6-те страни от ЕС, увеличили инвестициите си в образование с над 5%

Снимка: БГНЕС

България е сред 6-те държави в Европейския съюз, които са увеличили инвестициите в образованието с над 5 процента. Това сочи анализ на Европейската комисия, която цитира данни от 2014-та година. В същото време общите държавни разходи за образование в България продължават да са сред най-ниските в Евросъюза. 
Процентът на децата, преждевременно напускащи училище в България се увеличава от 2011-та година насам, като през 2015-та достига 13,4 процента, посочва Еврокомисията. Реално става въпрос само за един регион от страната - югозападният, който включва столицата София. Това показва големи различия между селските и градските райони, както и по отношение на малцинствените групи. Езикът често е пречка за децата от ромски произход. Други пречки са скритите разходи за образование, лошата инфраструктура, недостатъчния брой на детските градини в градовете, липсата на обучен персонал, необходимостта от по-добро сътрудничество с родителите. Необходими са и повече усилия в посока мерки за премахване на сегрегацията, препоръчва Брюксел. Броят на учениците намалява вследствие на демографските тенденции е друга констатация в доклада. Недостигът на умения продължава да е проблем, като повечето свободни работни места се отнасят до високо квалифицирани дейности. Миграцията също допринася, призна комисар Тимор Наврачич, отговарящ за образованието: Ако всички добре образовани млади хора напуснат бедните страни-членки, това ще създаде сериозни икономически и социални проблеми. България е на път да достигне националната цел от 36 на сто дял на завършилите висше образование до 2020-та година, но продължават да са налице предизвикателства, казва Еврокомисията, включително недостатъчна приложимост на образованието на пазара на труда.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!