Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейската комисия ще представи оценката си за напредъка на страните-кандидатки за членство в Европейския съюз. Редовните доклади обобщават покритите критерии за присъединяване от Албания, Македония, Черна Гора, Сърбия и Турция.
Очакват се негативни констатации за Турция, след като правителството на президента Ердоган предприе масови гонения на предполагаеми съучастници в преврата срещу него. През последните дни тонът между Брюксел и Анкара се изостри заради новите арести на депутати от опозицията, журналисти и интелектуалци. По неокончателни данни зад решетките са пратени 40 хиляди души.
Комисията ще обобщи и покритите критерии от турските власти за премахването на шенгенските визи. Ключов сред тях остава неизпълнената реформа на антитерористичния закон, който позволява на режима да повдига наказателни обвинения срещу политически противници в противовес с общоприетите европейски стандарти за правова държава и човешки права.
Макар и без консенсус сред страните-членки, в Брюксел вече се надигат гласове за замразяване на преговорите за членство с Турция. Отварянето на преговорни глави обаче, заедно с падането на визите, бяха 2-те условия, срещу които Анкара се съгласи да връща обратно мигранти от гръцките острови и да пази северната си граница към България от нови миграционни маршрути.
Препоръката за започване на преговори с Македония се очаква да бъде обвързана с провеждането на честни парламентарни избори през декември, които да сложат край на продължилата близо 2 години политическа криза в Скопие.