Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
При поискали хуманитарен или статут на бежанец над 16 хиляди души за 2016-а, одобрените са 971. Това каза в предаването "Радиоприемница" зам.-председателят на Държавната агенция за бежанците Даниел Инджиев. По-голямата част от хората, които кандидатстват в Агенцията, влизат незаконно. При задържането се установява самоличността им, извършват се медицински прегледи, правят се проверки доколко рискови са тези лица за сигурността на страната. Лицата, които получат закрила, могат свободно да се движат из страната, както и да пътуват. По време на производството Агенцията изготвя и интеграционен профил на лицата. Съгласно него се изследват нагласите на чужденците, каква е тяхната професия. Този профил се използва и при насочването им при устройването в страната, допълни Даниел Инджиев.
От утре неправителствената организация "Асоциация Форум" започва на територията на Центъра във "Враждебна" и проект, който цели да се окаже административна помощ при интеграцията на чужденците, които вече са получили статут у нас. "Асоциация Форум" стартира своята дейност през 2007 година, когато Американска агенция за международно развитие напуска територията на България, тъй като ставаме членки на Европейския съюз. Към момента Асоциацията председателства Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет на Република България. От 2009 г. ние сме изпълнили 9 проекта по Европейски бежански фонд успешно, разказа в предаването Мария Карагьозова, ръководител на проекта.
От 2014 година насам профилът на чужденците, които търсят закрила у нас, се променя. Тенденцията е мнозинството да са по-ниско квалифицирани хора от Афганистан. Работодателите, с които сме говорили, търсят до голяма степен хора, които са с по-ниско ниво на образование, защото има недостиг на работна ръка в сфери, които не изискват високо образование, уточни зам.-председателят на Агенцията по бежанците.