Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

България с достъп до граничните системи на Шенген

Снимка: архив

България получи обещание за достъп до граничните системи с полицейска информация на ЕС въпреки, че още не членува в Шенген. Въпросът беше обсъден по време на завършилата в Брюксел среща на вътрешните министри. Те постигнаха напредък по подобрената система за интелигентно управление на външните граници на ЕС, похвали се министърът от Словакия Роберт Калиняк, който за последно беше ротационен председател на съвета. Законодателството ще позволи системни паспортни проверки на излизане и влизане по граничните пунктове в ЕС, както на неговите граждани, така и на чужденци с временни шенгенски визи за престой от 90 дни.

Остава да уточним как системата ще работи също в Румъния и България, които още не са пълноправни членки на Шенгенската система ,въпреки че са изпълнили техническите условия.
Българският вицепремиер Румяна Бъчварова коментира:

Настояваме за въвеждане на единен калкулатор за изчисляване на престоя и за достъп до визовата информационна система. Българската позиция се разбира много добре.

Системата ВИС свързва по интернет полицейските гранични служби в Шенгенските държави, които обменят данни за личните документи и друга информация на пътуващите чужденци. Така по-лесно се засичат фалшиви паспорти и се установява самоличността на потенциални терористи или престъпници.

На въпрос на БНР възможно ли е юридически България също да влезе в системата, еврокомисарят Димитрис Аврамопулос отговори:

На път сме да намерим решение по тази точка.

Попитан защо словашкото ротационно председателство не е поставяло на дневен ред през последните 6 месеца темата за разширяването на Шенген, Роберт Калиняк отвърна:

Повдигахме темата няколко пъти. Мисля, че има голям натиск това да се превърне в реалност.

Техническата готовност за членство на България е потвърдена от Комисията преди повече от около 6 години. След заплахата за вето от Холандия и други страни обаче, въпросът още стои отворен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!