Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Два дни преди референдума в Турция разликата между противниците и поддръжниците на Ердоган е минимална

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Два дни преди референдума в Турция "за" или "против" увеличаване на правомощията на президента Реджеп Ердоган различните социологически сондажи в южната ни съседка сочат минимална разлика между двата лагера - или в полза на управляващата Партия на справедливостта и развитието, или на опозицията.

Ердоган твърди, че президентската република ще е много по-ефективна и силна форма на управление. Опонентите му се опасяват от диктатура.

От консервативната крепост Коня Ердоган атакува международните наблюдетели:

Сега те казват, че резултат "за" конституционните промени ще създаде много проблеми. Кои сте вие? Първо, трябва да си знаете мястото. Не е ваша работа да говорите какво ще се случи, ако резултатът е "да" или "не"!

А лидерът на опозиционната Народнорепубликанска партия Кемал Кълъчдароглу закри кампанията си в Истанбул:

Нека всички заедно защитим републиката! Да не се впускаме в авантюри, за да не разрушим нашата република! Да не разиграваме на зарове бъдещето на обичните ни деца! Нека не жертваме с едно гласуване равенството пред закона и правото ни да изискваме отчет от властта!

В мегаполиса на Босфора днес бяха арестувани петима предполагаеми джихадисти от "Ислямска държава", които според полицията готвели терористичен акт по време на гласуването в неделя.

На всенародно допитване са подложени 18 члена, които, ако бъдат одобрени, ще влязат в сила от 2019 г. Предложенията са, президентът да има право на два петгодишни мандата. Ще отпадне постът министър-председател и президентът ще бъде глава и на изпълнителната власт. Той ще получи и допълнителни правомощия да назначава висшите военни и представители на съдебната власт,  кdкто и ректорите на университетите. Увеличава се броят на депутатите от 550 на 600 и се удължава парламентарният мандат от 4 на 5 години, но за сметка на това се премахва парламентарният контрол и вотът на доверие към правителството. Президентът ще има възможност и да запази своя партиен пост. Макар че и двете страни изразяват увереност, че ще спечелят, според повечето наблюдатели, резултатат на отговорите "да" и "не" са твърде близки. От парламентарните сили Партията на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие подкрепят предложените промени, докато кемалистката Народно-републиканска партия и прокюрдската Демократична партия на народите са твърдо против. Вероятно малка част от гласоподавателите на ПСР също ще гласуват против реформата. Съществува разцепление сред националистите, като мнозина няма да подкрепят линията на партийното си ръководство. Оценява се, че около 60% от кюрдите ще бъдат "против", но 1/4, които гласуват за Ердоган, ще го напряват и този път. При това положение важно значение имат колебаещите се избиратели.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!