Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
По предложение на български експерти, скоро всяка бутилка вино в света ще има електронен код, чрез който потребителите ще получават информация за производителя, реколтата, вкусовите качества и дори популярността на виното, което купуват. Това съобщи директорът на Агенцията по лозята и виното Красимир Коев при закриването на Световния винен конгрес, на който страната ни беше домакин.
Кодът на всяка винена бутилка може да бъде разчетен с всеки съвременен мобилен телефон. Така потребителят ще знае какво купува, а всяка винарна ще става видима по целия свят и може да намира нови пазари, обясниха авторите на идеята. Тя е оценена като изключително атрактивна от президента на Световната винена организация и скоро ще бъде реализирана. В света се пие по-малко, коментират експертите, но вкусът се насочва към по-качествени и по-скъпи вина. 240 милиона хектолитра вино годишно се изпива в световен мащаб. 5 милиона от тях са вносни, т.е. пие се извън държавата, в която са произведени. Годишният оборот от търговия с вино е 29 милиарда евро, което нарежда тази индустрия сред най-бързо развиващите се в света.
На това домакинство на световния винен конгрес България разчита, за да разшири пазарите си, като се очаква тази година тя да увеличи износа на вино с 30 % , каза директорът на Агенцията по лозята и виното Красимир Коев.