Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Вторичните трусове в района на остров Кос ще продължат поне още 1 година

Снимка: ЕПА/БГНЕС / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вторичните трусове в района на гръцкия остров Кос ще продължат поне още 1 година и не се очаква да бъдат усетени в нашата страна. Това каза за „Хоризонт“ сеизмологът проф. Емил Ботев.

Силата на вторичните трусове в района на Кос ще намалява, но някои от тях могат да достигнат 5 и повече по Рихтер, каза проф. Ботев. Той обясни колко по-мощно е било гръцкото земетресение в сравнение с това в Перник през пролетта на 2012 година, което бе с магнитуд 5,6:

Пернишкото земетресение е около 30 пъти по-слабо по енергия и сила.

По-опасни за България в момента са земетресенията в съседните й страни, отколкото тези на наша територия:

Като най-опасното от тях е огнището във Вранча.

Най-силните земетресения у нас в бъдеще могат да се случат в района на Кресна, където и в миналото е имало мощни трусове, обясни проф.Ботев. Повод за притеснения обаче няма, тъй като в близко време там не се очаква да бъде натрупано голямо напрежение в земните пластове:

Засега такива опасения няма. Ние сме си разтоварили напреженията в много близко минало, а натрупването на тези напрежения е изключително бавно на територията на нашата страна
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!