Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Говорителят на Ердоган: В Европа враждебността срещу Турция стана средство за облекчаване на собствените проблеми

Снимка: БГНЕС

Думите на германския канцлер Ангела Меркел, че Турция не може да се присъедини към ЕС и че тя ще търси обща позиция с другите европейски лидери за прекратяване на преговорите за присъединяване на страната,   провокираха реакции на Анкара.

Пръв в "Туитър" реагира говорителят на президента Реждеп Ердоган Ибрахим Калън. По думите му, не е съвпадение, че по време на дебатите ударение е било поставено върху Турция и президента Ердоган.

Той също така написа, че фактът, че Германия и Европа, пренебрегвайки основни и спешни проблеми, атакуват Турция и Ердоган, отразява стеснения хоризонт в Европа. В Европа враждебността срещу Турция се превърна в средство за облекчаване на собствените проблеми чрез създаването на враждебен друг.

Калън отново обвини Германия, че открито приютява ПКК и движението на проповедника Фетуллах Гюлен. Според него няма голямо значение кой ще спечели изборите за Бундестаг, защото нито Меркел, нито Шулц са коментирали растящия расизъм и нетолерантност в Германия.

Пак в тази социална мрежа министърът на европейските въпроси и главен преговарящ Йомер Челик обяви, че не приема подобни обидни послания и допълни, че германските политици трябва да се откажат от този невнимателен, непремерен език, използван от работещите да отровят турско-германските отношения. Министър Челик смята, че популистите градят нова Берлинска стена. По негово мнение, някои политици, които не знаят какво е Европейският съюз, смятат, че това са Съединени германски щати.

През миналата седмица германското списание "Шпигел" съобщи, че федералното правителство е отхвърлило искането на Турция да бъдат замразени активите на 80 души и на различни организации, обвинени от Анкара, че са част от движението Гюлен. Германските власти не са намерили правни основания за такова действие.

На 31 август на летището в Анталия бяха задържани двама германски граждани от турски произход по подозрения за връзки с опита за преврат от миналата година. Днес беше съобщено, че единият от двамата съпрузи е бил освободен. Общо 11 германски граждани са задържани в Турция по политически обвинения, като някои от тях са с двойно – германско и турско – гражданство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!