Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Евродоклад обвинява в корупция български граничари на "Капитан Андреево"

Снимка: БГНЕС

Докладчикът за Турция при Европейския парламент Кати Пири внесе подробен сигнал в Европейската комисия с обвинения за корупция срещу българските гранични власти на ГКПП "Капитан Андреево".

В доклада на Пири, евродепутат от Холандия, се твърди, че българските гранични служители принуждават турските работници, завръщащи се от Европа в Турция за летните отпуски, да плащат подкупи. Пътуващите, които отказват да направят това, са наказвани да чакат до 14 часа, на други са били налагани немотивирани глоби, трети е трябвало да мият автомобилите си с цел дезинфекция. Кати Пири съобщи в социалните мрежи за внасянето на доклада и призова гражданите на западноевропейски страни от турски произход да сигнализират за всички проблеми при преминаването на българо-турската граница. Документът е подготвен съвместно с нейната белгийска колежка Катлийн ван Бремт от Фламандската социалистическа партия.

Кати Пири посочва, че въпреки десетгодишното членство на София в Съюза и вложените сериозни средства за борба с корупцията, въпросът не е решен. Наложително е с този проблем много сериозно да се заеме Европейската комисия. България е страна, която се готви да поеме европредседателството, а в същото време погазва правата на турци с европейско гражданство, категорична е Пири, депутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите.

Документът ще бъде изпратен не само на Европейската комисия, но и на българското правителство.

Турските медии цитират свидетелствата на Текин Атеш, холандски гражданин от турски произход, който разказва за опита си. Той е говорил както пред Пири, така и пред холандски телевизионен канал. Атеш, който е пътувал към Турция със съпругата и децата си, отбелязва, че освен подкупите, на пътуващите се налагало да купуват изходни марки, продавани на по-висока цена, тъй като местата, на които марките се продавали на по-ниска цена, били съзнателно затворени. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!