Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Ветеринари поискаха преживните животни в Североизточна България да се ваксинират срещу антракс

Снимка: Шевкие Чакър

Всички преживни животни в Североизточна България да се ваксинират срещу антракс, като в този рисков за болестта район бъдат възобновени ежегодните пролетни ваксинации. За това настоява представителството на Българския ветеринарен съюз в Разград.

Според сегашната наредба се ваксинират животни само там, където през последните 30 години е имало антракс, а спорите на опасната болест остават в почвата до 100 години, заяви председателят на регионалната браншова организация д-р Стойко Колев:

Проблемът за този антракс е единствено в това, че преди 10 години тази ваксинация беше спряна в тези рискови области. 

Д-р Никола Досев коментира, че ветеринар е изпратил 2 писма с проби за диагностика на овцете, но те са били регистрирани като здрави.

На работна среща в Областната управа за обсъждане на мерките за недопускане на разпространението на заразата с антракс беше обявено, че освен започналата масова ваксинация в село Трабище и предстоящата дезинфекция на животновъдни обекти там, по заповед на Агенцията за безопасност на храните в региона се предприемат още:

Наложена е забрана за клане на ваксинирани животни. Контрол върху месопреработвателните и млекодобивните предприятия. Освен това се следи недопускане на нерегламентирана продажба на суровини и храни от животински произход и кожи в областта, обясни д-р Росица Ангелова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!