Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Репортаж на Гергана Хрисчева за предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
От Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация настояват Здравната каса и Министерството на здравеопазването да увеличат престоя по Здравна каса от 7 на 14 дни за процедури, да се повишат цените на клиничните пътеки и да се спре кадровият дефицит. Тези искания и други проблеми ще се обсъждат на откриващият се по-късно днес в Правец Осми конгрес по физикална медицина.
Председателят на асоциацията, д-р Татяна Ангелова заяви:
Основните предложения, които ще направим, касаят критерии за тежест на заболяване, възможности за диференциране между по-леките случаи и по-тежките случаи, евентуално и в начина на оценяване натовареността на отделните лечебни заведения.
Освен че дните за рехабилитация са малко, има случаи, в които лекарите не насочват пациентите, посочва д-р Нина Гацова, изпълняващ длъжността началник на Клиниката по физикална медицина в болницата "Света Анна":
Амбулаторният курс е 20 процедури по Каса, което означава, че са два вида по 10 процедури или 3 вида по 7. Така го правим. Най-добрият вариант е 10-дневен да е курсът.
Близо 7 000 пациенти годишно преминават за рехабилитация през отделенията и Клиниката по физикална медицина на УМБАЛ "Света Анна" уточни д-р Гацова. В малките градове обаче липсват специалисти, призна тя:
В България липса добра организация за провеждането на физиотерапия, защото няма пряка връзка между болниците и центровете , докато в Германия, Франция, Велкобритания този процес е единен, обясни проф. Стефан Станчев, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в "Света Анна":
От Асоциацията искат и диференциация в заплащането за рехабилитацията в различните центрове, в болниците и в бившите поликлиники.