Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Тази вечер злюбителите на звездите по света ще могат да наблюдават първата и последна Супер Луна за годината. Нашият спътник ще бъде сравнително близо до Земята и ще изглежда със седем процента по-голям и с 16 процента по-ярък от обичайното.
Това е моментът, в който по време на пълнолуние луната е максимално близко до Земята, Явление, което учените астрономи наричаме перигей. Това означава, че за разлика от момента, когато Луната е по-далече, ще може да видим нейната яркост малко по-голямата и съответно ще можем да се насладим по-хубаво на красотата на нощното небе.
Позицията на Луната, която е по-близко или по-далече от Земята, може да доведе до по-засилени приливи или отливи, но това по никакъв начин няма да наруши нашия граждански ритъм, каза астрономът и астрофизик от Софийския университет д-р Владимир Божилов.