Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Българската православна църква почита днес паметта на Свети Игнатий Богоносец. В народните представи денят е известен като Игнажден и се свързва с предстоящите празнични дни.
На този ден Българската православна църква почита паметта на Свети Игнатий Богоносец. Игнажден е празник, свързан с много поверия и ритуали. Какво не трябва да правим на този ден, за да не прогоним късмета от дома си?
От този ден започват коледните богослужения, обяснява отец Александър Лашков, свещеник в столичния храм "Света Троица":
Според църковното предание, когато Христос е бил заобиколен от дечица, той е погалил и взел едно от тях в ръце. Това се смята, че е самият Игнатий и заради това е наречен Богоносец.
Според религиозните вярвания от Игнажден започват родилните мъки на Богородица. Ето защо младите и нераждали жени не трябва да работят на този ден, за да родят по-лесно своите деца.
Който излезе от къщата на празника в никакъв случай не трябва да се прибира с празни ръце. На този ден не бива да се изнася нищо от дома, за да не излезе берекетът. Не се иска и не се дава нищо назаем.
Най-характерен за днешния празник е обичаят „полазване“. От това кой ще влезе пръв в къщата на Игнажден зависи каква ще бъде следващата година. Ако първият гост е човек с късмет, неговото благоденствие ще споходи и дома през цялата година.
Коледните празници започват от Игнажден. В Източна България на този ден се прави първата коледна вечеря. Трапезата е изцяло постна. Празникът се свързва със зимното слънцестоене и води към началото на новата година.
В звуковия файл можете да чуете репортаж на Латинка Светозарова