Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Доскоро дяловите инвестиции в стартиращи проекти бяха рядко срещана практика в нашия регион. Инвестициите в стартиращи компании се характеризират с висока степен на риск, затова са преобладаващо под формата на дялово участие на инвеститори, готови да поемат риска, ако е налице потенциал за развитие на бизнеса.
Любомир Янчев е съосновател в стартираща компания, разработваща умни устройства за дома, които оптимизират потреблението на енергия. Устройствата се монтират на домашните електрически уреди и се управляват от разстояние чрез мобилно приложение за смартфони. Днес компанията и е открила офиси у нас, в Италия, Испания и Индия, както и дистрибуторска мрежа в повече от 32 държави.
Основните пазари са в Дания, Швеция и Финландия, тъй като устройствата като цена все още не са за масовия български потребител, уточни Янев.
Един от първите инвеститори, подкрепил компанията на съвсем ранен етап, е фондът за рисков капитал Eleven, създаден със 70 процента инвестиции от Европейския съюз по програма JEREMIE, предоставяща Eвропейски ресурси за микро, малки и средни предприятия.
Тази инвестиция е помогнала при закупуването на оборудване и разработката на продуктите, поясни Даниел Томов - един от партньорите в Илевън: Начинът, по който работят тези фондове е, че в 5 до 10 процента от проектите, в които инвестират, тъй като те инвестират в много проекти - то става като един портфейл и реално са толковас печеливши, че те компенсират всички загуби за останалите 80-90 на сто от проектите.
Подкрепена от фонда за рисков капитал "Илевън" е и компанията на Орлин Радев, който е съосновател на онлайн платформа за фермерски продукти, която предоставя достъп на потребителите до повече от 100 ферми и малки производители. Пресните артикули се подготвят от фермерите за конкретния клиент, а поръчките се доставят до вратата им.
Платформата доскоро покриваше само София и Пловдив, но от ноември месец осъществява доставки в цялата страна, посочи Радев.