Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Разград и Търговище отбелязват 140 години от освобождението си от османска власт

| обновено на 28.01.18 в 11:05
Снимка: БТА

Разград и Търговище ще отбележат 140 години от освобождението си от османска власт. 

Разград отбелязва и Ден на града. Празничните прояви започват в 9 часа с водосвет и панихида за загиналите руски войни и български опълченци. Тържественият ритуал за поднасяне на венци и цветя пред мавзолея на загиналите руски воини и български опълченци започва в 17 часа на площад „Възраждане”. Официален гост на празника ще бъде председателят на Народното събрание Цвета Караянчева

С историческа възстановка ще бъде отбелязана и 140-годишнината от Освобождението на Търговище от османска власт.  Очаква се на тържествата да присъства председателят на Народното събрание Цвета Караянчева и вицеконсулът на Руската федерация в Русе Алим Жаманов.

Тържествата започнаха в 11 часа на централния площад „Свобода“ с издигане на националния трибагреник и продължават с поднасяне на венци и цветя пред паметника на освободителя на Търговище генерал Казимир Ернрот и шествие до църквата „Успение Богородично“ , където ще бъде отслужена панихида. Празничната заря е от 20 часа.

Възстановяването на събитията отпреди 140 години ще бъде недалеч от паметника на родения тук, знаменосец на Ботевата чета Никола Симов–Куруто, пред Свещаровата къща във възрожденския квартал „Вароша“, обясни Савин Савов от патриотичен клуб „Възраждане„ и допълни:

За база на нашия сценарий сме използвали спомени на наши съграждани, които още веднага след освобождението са започнали да се събират, систематизират и обработват. Голяма е помощта, която ни оказаха от Държавния архив, Историческия музей и Регионалната библиотека. Наблегнали сме на няколко основни моменти от действията, които са се развивали тогава, както в града така и по пътя от Осман пазар/Омуртаг/, откъдето са идвали руските освободителни войски. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!