Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България извършва паралелен износ на лекарства за 200-250 млн лева, което е 7-8 на сто от общия пазар на лекарства у нас. Това съобщи Хайнц Кобелт от Европейската асоциация на еврофармацевтичните компании.
Според Кобелт, част от причините за липсата на лекарства в дадени страни са проблеми с производството им и ценовите регулации, а не паралелната дистрибуция.
"Паралелният внос реално има възможността да сваля цените на лекарствата, защото когато се осъществява, на пазара, в който това лекарство влиза то е с по-ниска цена и този, който го купува, има за цел да го разпространи, така че и той да достигне своята икономическа полза пак на по-изгодна цена", каза Кобелт за цените на медикаментите, внесени чрез паралелна търговия.
У нас в момента се подготвят законодателни промени, които предвиждат да се създаде забранителен списък за износ на дефицитни лекарства. Контролът по спазването му ще се осъществява от Изпълнителната агенция по лекарствата.