Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Американският президент Доналд Тръмп е обсъдил по телефона с турския си колега Реджеп Ердоган двустранните отношения и регионални въпроси. Лидерите са обсъдили ситуацията в Ирак и Сирия и борбата с тероризма.
Държавните глави са потвърдили желанието си засилят сътрудничеството и координацията между страните в духа на съюзничеството. Ердоган и Тръмп са обсъдили и ситуацията в Палестина, където при мирни демонстрации за Деня на земята, поне 14 палестинци бяха убити и 1300 ранени от израелските сили за сигурност.
Като „чисто реторични“ и „индивидуален“ коментар – така вчера следобед турският външен министър Мевлют Чавушоглу определи намеренията на американския президент за изтегляне от Сирия. Турският първи дипломат се мотивира с изявление на Държавния департамент малко след речта на Тръмп, от което става ясно, че американското дипломатическо ведомство не знае за промяна на политиката по отношение на близкоизточната страна.
На 30 март във Вашингтон се провеждат срещи между постоянния секретар на турското външно министерството Юмит Ялчън и заместник-държавния секретар на Съединените щати Джон Съливан. Бившия държавен секретар Рекс Тилерсън упълномощи Съливан да изпълнява функциите, докато наследникът му Майк Помпейо заеме поста. Чавушоглу заяви, че една от целите на срещите е да се разберат „истинските намерения“ на Вашингтон по отношение на Сирия. Старшите дипломати ще обсъждат и въпроса за град Манбидж.
Междувременно в Анкара се проведе и Петата среща на Турско-американския диалог в отбранителната промишленост. На нея е бил обсъждан въпросът Турция да закупи американски противоракетни комплекси „Пейтриът“. В разговорите са участвали представители на турския Генерален щаб, министерство на икономиката, държавната организация, отговаряща за военно-промишления комплекс, официални лица от Държавния департамент на САЩ и няколко предприятия от военната индустрия от двете страни. Диалогът беше започнат през 2014 г. във Вашингтон.