Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Частните охранители се готвят за протести. Причината е новият закон, който според тях въвежда много изисквания към сектора и увеличава бюрокрацията. Представители на бранша алармираха, че сферата на частната охранителна дейност, в която работят 120 хиляди души, е пред закриване и настояват за преработване на закона.
Законът ще доведе до колапс в сектора заради изискването служителите да бъдат обучавани половин година. Текстът е свръхрегулативен, забранява на частните охранители да наемат подизпълнители, увеличава документооборота, а оттам и нуждата от наемане на нови служители. Техническите изисквания в него са адекватни на 80-те години на миналия век. Това каза Татяна Иванова – изпълнителен директор на индустриален клъстер "Сигурост":
"Ние сме решени на ефективни протестни действия. С този закон много от компаниите няма да издържат на административния и финансов тормоз. Ще затворят врати".
Според Николета Атанасова от Камара "Охрана и сигурност": "С тези свръхизисквания МВР се опитват да компенсират неспособността си да се справят с престъпността".
От бранша призоваха депутатите да спрат действието на закона до изработването на нов, който да е съобразен с Конституцията на България и добрите европейски практики.