Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Бъдещето на гръцкия дълг се обсъжда на заседанието на Еврогрупата, което започна в София. На него присъстват гуверньорът на Европейската централна банка Марио Драги и финансовите министри от страните от еврозоната. Германският финансов министър Олаф Шолц беше сдържан в очакванията си:
"Първо ни предстои преглед на изпълнената досега програма. Както знаете, това не е приключило. Но днес сме значително по-оптимистични, отколкото през последните години. Всички знаем, че ситуацията се е подобрила, но все пак трябва да изчакаме".
Сред останалите теми на заседанието са и търговските взаимоотношения със Съединените щати. На 1 май изтича отсрочката за въвеждането на мита върху алуминия и стоманата, дадена от администрацията на президента Доналд Тръмп. След като той се срещна с френския си колега Еманюел Макрон, финансовият министър Бруно льо Мер изрази надежда, че проблемът с митата ще бъде окончателно решен. Въпреки това Европа трябва да е готова и за обратната ситуация, категоричен е льо Мер:
"Комисията и Европейският съюз трябва да бъдат готови да вземат всички необходими решения, ако Съединените щати увеличат митата за нас. Няма причина американската администрация да налага нови мита за нас. Има проблем със свръхкапацитета при алуминия и стоманата, но Европейският съюз не е отговорен за него. Ние обаче не трябва да бъдем удряни с нови мита".
Вчера председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че очаква Гърция да излезе от спасителната си програма по-късно тази година без необходимост от предпазна кредитна линия.
През август приключва третата спасителна програма за Гърция от 2010 година насам. В гръцката столица, където беше на посещение и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, са убедени, че могат да постигнат споразумение с кредиторите за намаляване на дълга. Именно състоянието на гръцката икономика, възможностите на страната да се справи без нов спасителен план и идеите за опрощаване на част от гръцкия дълг ще бъдат обсъдени от финансовите министри от Еврогрупата.
По-късно към дискусиите ще се присъединят и останалите европейски министри за първата серия от работни срещи във формата ЕКОФИН.