Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Гергьовден е!

| обновено на 06.05.18 в 08:23
Снимка: архив

Днес православната църква отбелязва паметта на един от най-почитаните светии - великомъченик Георги Победоносец.

Светецът е вдъхновяващ пример за борба със злото за ревностните християни, а за земеделските стопани - покровител на стадата и реколтата. По стара традиция Гергьовден е ден на овчарите и стадата, а на трапезата се слага агнешко.

На Гергьовден имен ден имат 236 хил. българи, а Георги е най-разпространеното мъжко име у нас.

Денят на Свети Георги е сред най-почитаните в България.

Възпяван като победоносец заради претърпените страдания за вярата, великомъченик Георги е вдъхновяващ образец за християните, посочи архимандрит Нифонт.

„Акцентът да е в това,  което може да излечим от празника като полза за душата, за да може всеки един да се помоли вътрешно за себе си - Свети Георги да му помогна, да започне борба със злото в себе си, с лошото. А после вече другото е второстепенно, защото ако всеки води такава борба, като цяло обществото ще е добре“, обясни свещеникът.

Талантливият и храбър воин Свети великомъченик Георги е роден и живял в трети век, по време на най-големите гонения срещу християните.

Църквата „Свети Георги Победоносец“ в софийското село Мърчаево посреща своя храмов празник с водосвет за здраве. Всяка година на Гергьовден миряните в село Мърчаево се събират в двора на църквата, където общуват и обядват заедно. По традиция в навечерието на празника жените от селото сплитат венци от цветя, с които украсяват храма.

Разположена в северозападното подножие на Витоша, църквата „Свети Георги Победоносец“ е построена през 1903 г. от двама братя македонци. Следите от куршуми върху изображението на Свети Георги в патронната ниша над входната врата на храма, пазят спомена за действителна история, свързана с младежкото прегрешение и Божието възмездие, разказва отец Илия Илиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!