Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Отбелязваме Деня на Европа:

Таяни: Европейските лидерите да погледнат отвъд предстоящите избори

| обновено на 09.05.18 в 10:59
Антонио Таяни
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни призова европейските лидери да погледнат отвъд предстоящите избори догодина. В обръщение по случай Деня на Европа той заяви:

„Днес Европа е на кръстопът. Можем да се вслушаме в призивите, отправени на висок глас, да се затворим в собствените си граници или да продължим по европейския път. Този път е и пътят на промяната. Европейските лидери трябва да се научат да виждат отвъд следващите избори. Сътрудничеството на основата на солидарността и споделената визия за Европа са единственият ефективен отговор на загрижеността на гражданите за тяхната сигурност, миграцията и безработицата“.

По-късно днес се очаква председателят на ЕК Жан Клод Юнкер да говори пред регионалния парламент на Фландрия.

Началото на проекта е поставено от 6 страни, някои от тях бивши врагове във Втората световна война - Германия, Франция, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург. Именно те създават Европейската общност за въглищата и стоманата през 1951 година. Шест години по-късно се появява Европейската икономическа общност, позната като „Общия пазар“, в който отпадат митата между страните, търгуващи помежду си. Първото разширяване на Общността е през 1973-та година, когато към нея се присъединяват Дания, Обединеното кралство и Ирландия. Падането на Берлинската стена отваря пътя към Общността за страните от бившия комунистически лагер, а самият Европейски съюз е създаден с договора от Маастрихт през 1993 година. В момента в него членуват 28 страни с тенденция за оттеглянето на Великобритания, но за сметка на това с отворена врата към Западните Балкани, чиято европейска перспектива бе потвърдена многократно от ключови фигури от всички европейски институции. Като основни предизвикателства пред Съюза се изтъкват развитието на колективната сигурност, чието начало бе поставено миналата година, последствията от Брекзит, изграждането на единния цифров пазар, борбата срещу онлайн дезинформацията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!