Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България не е готова да влезе в еврозоната, отчита и доклад на Европейската комисия, който се публикува веднъж на две години. В документа се посочва, че страната ни, както и останалите 6 държави-кандидатки, не са готови да приемат еврото.
Документът посочва, че страната ни покрива три икономически критерия - за ценова стабилност, публични финанси и дългосрочни лихви. България обаче не отговаря на изискванията за валутно-обменния механизъм и законодателството не е напълно съвместимо с договора за функционирането на Европейския съюз.
Еврокомисарят за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис уточни:
"Три от тези страни - България, Хърватия и Швеция покриват всички номинални критерии за влизане в еврозоната, като изключим този за обменния курс. В този контекст ние приветстваме усилията на българските власти да се присъединят към механизма ЕRМ 2, за да отговорят на тези критерии".
За да бъде приета една страна в еврозоната, тя трябва да е била в т.н. нейна чакалня ЕRМ 2 поне 2 години. Механизмът ЕRМ е създаден, за да гарантира, че обменните курсове между еврозоната и останалите европейски валути не прекъсват икономическата стабилност в общия пазар, както и да помогне на страните извън еврозоната да се подготвят за влизането си в нея.
По-рано Ройтерс обяви, че сред констатациите в доклада са липса на независимост на централната банка у нас и притеснения, че корупционната среда заплашва стабилността на банковия сектор в България.
Европейската централна банка се притеснява от липсата на пълна независимост на БНБ. Заради това Франкфурт счита, че България не изпълнява критериите за пълноправно членство в еврозоната. Изводът идва след публикуваните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия за сближаването на икономиките на страните извън валутния съюз с тези на държавите, въвели еврото.
Още със заявката България подаде молба за членство във валутния механизъм ERM-2 европейските власти дадоха да се разбере, че за да получим покана, трябва първо да влезем в единия банков съюз и най-вече в надзорния механизъм. От доклада на ЕЦБ става ясно, че въпреки реформите в БНБ от Франкфурт още се притесняват от надзора у нас. Членството поне две години в ERM-2 e задължително условие за влизането в еврозоната.
При държавите извън валутния съюз има проблеми с разликите между местните курсове и Еврото. За България този проблем не съществува заради обвързаността на лева с единната валута чрез валутния борд. Европейската Централна банка има последната дума за влизането на всяка от държавите в чакалнята за еврозоната