Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Броят на онкологичните заболявания на кожата се увеличава през последните години. Това алармира доц. Красимир Киров, началник на Клиниката по дерматология към столичната Университетската болница по онкология.
Около 450-500 души годишно заболяват от меланом. Средната им възраст е 50-55 години, обясни доц. Киров. Каква е симптоматиката на кожните онгологични болести?
"При карциномите най-типичният белег е незаздравяваща раничка по кожата на тялото. При меланома е малко по-сложно. Процесът на израждане е около 20 години, а от начален до напреднал меланом е две години, така че поне две години човек има време да се ориентира към диагноза и ранно лечение".
При 3 до 5 от случаите на меланом има семейна предразположеност. В България този процент е по-нисък. Рисков момент са и бенките по тялото, ако са повече от 50.
Каква е профилактиката:
"Предпазване от слънчевите изгаряния и най-доброто е самонаблюдението. Съветваме хората да правят снимки на бенките по тялото си, на 6 месеца да ги подновяват и да се сравнява дали има някаква промяна".