Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В 13 часа и 7 мин. днес в България ще настъпи астрономическото лято. Днешния ден е й най-дългия в годината и ще продължи 15 часа, 19 минути и 29 секунди, каза д-р Владимир Божилов, астрофизик в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
„Северният полюс на земята е максимално близко, насочен ъгъл само от 3,4 градуса км лъчите на слънцето. За това в северното полукълбо, където сме ние в България започва лятото, а в южното това е началото на зимата. Най – интересното разбира се, че днес е най- дългия ден цели 15 часа, 19 минути и 29 секунди, като всеки ден след това , денят ще става все по- къс и по- къс, като най- кратък ще бъде разбира се през декември по време на Слънцестоене“, каза той.
Лятното слънцестоене ще бъде посрещнато с орфически ритуал в чест на Бога Слънце в Националния археологически резерват Кабиле край Ямбол. Предвижда се ритуално шествие до тракийското светилище на Зайчи връх и наблюдение на слънцето с телескопи.
Точно в 5.36 часа първият слънчев лъч огря образа на богинята Кобела, изрязан в скалите на светилището.
Проф. Валерия Фол, автор на сценария на ритуала поясни, че танцът на жриците имитира трептенето на слънчевата светлина.
„Този култ към Слънцето по нашите земи е още отпреди траките, още от Неолита. Развива се през хилядолетията и всъщност той присъства, прелива и дори влиза в християнството, затова има и ранни изображения на Христос със слънчева корона“, обясни тя.
Стотици ентусиасти посрещнаха първия летен ден под звуците на орфическия ритуал.