Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Парламентарната група на "БСП за България" също внесе в парламента депозирания от омбудсмана Мая Манолова проект на закона за личната помощ. Това стана ясно на обществено обсъждане на документа, което се провежда на парламентарната социална комисия. В началото на седмицата проектът беше внесен и от депутатите от "Воля". Мая Манолова акцентира на обсъждането:
"Протестиращите майки на деца с увреждания, а и протестите, които организират национално представените организации на хората с увреждания, са затова в центъра на политиките към хората с увреждания - да стои индивидуалният, диференцираният подход към всеки човек с увреждане".
Преди началото на заседанието национално представени организации на и за хората с увреждания излязоха на протест срещу проекта. Председателят на Съюза на слепите Васил Долапчиев заяви:
"Законът има изключително много дефекти. Първо, не е правилно определена целевата група, второ, в закона няма никакви ясни критерии кои лица ще имат право на лична помощ. В мотивите и финансовите разчети, които са приложени, се стъпва на различни цифри, които ние считаме за абсолютно нереалистични. В България има около 88 хиляди граждани с чужда помощ. Нашите разчети са, че между 130 милиона годишно ще трябва само за един час да се ползва услугата, ако те ползват повече часове, сумата нараства на милиард".
За участие в разговорите са поканени вицепремиерът Валери Симеонов, социалният министър Бисер Петков, представители на финансовото министерство и на Националния съвет за интеграция на хората с увреждания.