Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Водата в Харманли със завишени норми на уран

Снимка: БНР

Водата в Харманли е със завишени норми на уран. От вчера е в сила забрана за пиене от чешмата. От днес 25 хиляди жители на града и три села в общината ползват само вода от водоноски. Властите осигуриха трапезна вода за детските заведения. Един от кладенците с най-високо съдържание на уран в Харманли е спрян.
В града са инсталирани 3 водоноски с чиста питейна вода.  

"Направили сме организация, дезинфекцирали сме три броя водоноски, пълнят се с чиста вода. Трябва да се вземе проба от РЗИ, да покаже хубава микробиология и ги носим в Харманли", каза управителят на ВиК Тодор Марков по-рано днес.

Заради липсата на още водоноски в трите засегнати села на общината е изпратена минерална вода, съобщи Марков и добави, че предстои вземането на нови проби:

"В понеделник или вторник съвместно с РЗИ ще вземем проби от града и от тези кладенци ще ги занесем в сертифицирана лаборатория. Мисля, че до 10-12 дни ще излязат резултатите".

Само днес община Харманли е похарчила от бюджета си непредвидени разходи от 600 лева за бутилирана вода, обясни кметът на Харманли Мария Киркова и допълни:

"Поне за момента не е толкова голяма сумата, но от септември... Надявам се, че наистина ще има решение на проблема".

Хората и представителите на малкия бизнес в Харманли са притеснени:

"Вече не пием от тази вода".

"Цените няма как да се вдигат, тъй като сме в една пазарна икономика. За съжаление, няма откъде да вземем компенсации".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!