Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Земетресението, станало в 3:38 местно време в Румъния, е било с магнитуд 5,8 по скалата на Рихтер, на дълбочина 150 км. в окръг Бузъу, съобщи агенция "Аджерпрес". Епицентърът е бил близо до селищата Нехою и Ковасна във Вранчанската сеизмична зона. Трусът е бил на дълбочина 100 км. Последвал е вторичен трус от 3,1 по Рихтер. До момента няма данни за пострадали и разрушения. Това е най-силното земетресение в Румъния от 2014 г. насам, отбелязват местни медии. То е усетено също в Украйна и Молдова.
У нас земетресението е усетено със сила 3-4 степен по Рихтер, предимно в Северна България, съобщи за "Хоризонт" Илияна Попова - дежурен сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география. По думите й, няма някаква паника, няма паднали предмети.
Трусът тази нощ е бил почувстван в района на Русе. Земетресението е било усетено в Русе точно в 3 часа и 39 минути от лятното часово време. Основният трус е бил с продължителност няколко секунди и не е бил съпроводен от земен тътен. Няма данни за каквито и да е материални щети, но има граждани, които са изпитали притеснение, че земетресението може да има продължение и са останали будни до сутринта. По правило, всички трусове с епицентър сеизмичната зона Вранча в Карпатите, се усещат не само в Северна България, а и достигат Гърция на юг и Финландия на север.
Земетресението не е причина за тревога и е част от нормалната сеизмична активност в района на Вранча. Това заяви пред агенция "Аджерпрес" Константин Йонеску, генерален директор на Националния институт за изследвания по физика на Земята. Не се очакват силни вторични трусове. От инспекцията на извънредните ситуации идентифицират евентуални щети. От румънската спешна помощ съобщават, че първите 15 минути след земетресението е имало 12 повиквания към номер 112, но те са били случаи на пристъпи на паника. Трусът в окръг Бузъу доведе до спиране на електрозахранването в някои селища, но то вече е възстановено. Последните земетресения с магнитуд от над 5 по Рихтер в района на Вранча станаха през септември и декември 2016 г.