Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Новото мегалетище в Истанбул бе тържествено открито днес от турския президент Реджеп Ердоган на националния празник на страната – датата на основаването на Турската република. То ще носи името „Летище Истанбул“. Според Реджеп Ердоган новото летище ще бъде пример за света като архитектура, строителство и модел на финансиране. Турският лидер заяви, че летището, което е третото за Истанбул, ще продължи да се разраства през следващото десетилетие и анонсира още три етапа на разширяване му до 2028 г.
Летище „Ататюрк“ ще продължи да функционира като летище, но няма да се използва за търговски полети.
"Откриването на новото летище е символ на мощ, решителност и постиженията на Турция за 95 години", написа президентът Ердоган сутринта в специалната възпоменателна книга в мавзолея на основателя на Турската Република Мустафа Кемал Ататюрк.
Гост на тържественото откриване беше и българският премиер Бойко Борисов. Той беше единственият министър-председател на страна-членка от Европейския съюз, който уважи церемонията.
„За мен е чест и удоволствие да участвам в тържественото откриване на новото летище в Истанбул, което се провежда на националния празник на съседна, приятелска и съюзническа Турция – 29 октомври“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който го посрещна преди тържествената церемония.
„Убеден съм, че новото летище в Истанбул е не само огромен принос за развитието на транспортната инфраструктура, за контактите между хората и за развитието на търговско-икономическите отношения. То е значителна стъпка в реализирането на инфраструктурната свързаност на региона с ЕС, която бе сред приоритетите на българската външна политика по време на Българското председателство на Съвета на ЕС“, подчерта министър-председателят Борисов пред турския президент. Българският премиер беше категоричен, че освен непосредствен съсед на България, Турция остава и важен партньор в области като миграцията, борбата с тероризма, енергетиката, земеделието и животновъдството, търговията.
„Вярвам, че откриването на новото летище символизира, както нашите досегашни съвместни успехи, така и бъдещото ни сътрудничество, взаимно доверие, толерантност и мир“, посочи още премиерът Бойко Борисов.
Строителството на съоръжението беше завършено само за 42 месеца. Стойността на новото летище до момента е 7,5 млрд. долара. Аеропортът има капацитет от 90 млн. пътници.