Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Има мъртва риба във водоема край Поморие, потвърди проверка на Екоинспекцията в Бургас

| обновено на 05.11.18 в 16:59
Снимка: Кремена Данева

Има мъртва риба във водоема край Поморие, установи повторната проверка, извършена от Бургаската екоинспекция и черноморската Бесейнова дирекция. Според местни хора проблемът е от спукана тръба на намиращ се в близост завод. 

Експерти на двете институции открили в тръстиката по брега мъртвата риба, която е от един вид и размер. Те са обходили 50-метров участък и не са констатирали разливи на нефтопродукти и замърсяване на водата от брегови източници. На кмета на община Поморие е дадено предписание до утре да извърши почистване на брега от мъртвата риба. Отново са взети проби, които са констатирали завишаване на pH и изключително ниско съдържание на кислород на повърхността на водата. Взетите днес водни проби ще бъдат изследвани в лаборатория и за повишени стойности и на други показатели.

Първият сигнал е подаден на телефон 112 още на първи ноември. Водата била със зеленикав цвят и гниеща миризма, но не е установена мъртва риба и мазни петна от разливи на нефтопродукти. Стефан Петров от организацията за закрилата на българските граждани, посетили водоема и разговаряли с местните хора, според които това не е първият път, в който се случва подобно нещо:

"Според тях причината за евентуално натравяне на рибата е близкият завод - измивали бъчви и цистерни с някакви препарати. Тези препарати се оттичали в някаква тръба, на места тази тръба била пукната и по този начин се получавало замърсяването. Разбира се, това мнение е на хората, ние не можем да се ангажираме с него".

Петров се опасява и от екокатастрофа. В момента експертите взимат водни проби, а резултатите се очакват след приключване на анализите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!