Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Въвеждането на извънредно положение засега не е на дневен ред за френското правителство

| обновено на 02.12.18 в 18:59
6
Горяща кола на фона на Триумфалната арка в Париж при сблъсъци на полицията и и протестиращи в събота привечер.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон проведе извънредно заседание във връзка с безредиците, в които прерасна поредният протест на "жълтите жилетки" срещу цените на горивата. Според официалните данни 263 са били ранени вчера. 

Въвеждането на извънредно положение засега не е на дневен ред за френското правителство – това стана ясно след извънредното заседание, свикано от президента Макрон във връзка с размириците по време на протеста на "жълтите жилетки". Президентът е разпоредил да се обсъдят нови мерки, с които силите на реда да реагират на опасната ситуация, и е настоял никой от виновните да не остане ненаказан. 

Преди обед Макрон огледа лично щетите от безредиците в луксозния квартал около бул. "Шанз Елизе", където беше посрещнат от протестиращи с освирквания и призиви за оставка. Метежниците не пощадиха Триумфалната арка, чиято фасада е издраскана, а във вътрешността ѝ са изпочупени витрини и музейни експонати. По околните булеварди още се осеяни с счупени стъкла и останки от изгорели автомобили.

Политическите противници на Макрон – крайнолевият Меланшон и националистката Льо Пен – призоваха за разпускане на Националното събрание. Утре вътрешният министър Кристоф Кастанер ще бъде изслушан в Сената във връзка със ситуацията. 

Еманюел Макрон проведе спешна среща с премиера и министрите на вътрешните работи и на околната среда, на която заяви, че отговорните за насилието и щетите ще заплатят за своите действия, предаде Асошиейтед прес. 

По данни на полицията, по време на вчерашния протест на "жълтите жилетки" срещу повишаването на данъците и разходите за живот, в Париж са извършени 412 ареста. Един от стотината ранени е в критично състояние, друг е останал без ръка.

Заради безредиците премиерът Едуар Филип отмени визитата си в Полша, където трябваше да участва в откриващата се днес в Катовице климатична конференция на ООН. Вместо него там отива министърът на екологичния и солидарен преход Франсоа дьо Рюжи.

В Марсилия анархистите са изгорили коледната елха, размирици е имало в Тур, Авиньон, Страсбург и други градове.

Виновните „ще бъдат разпознати и наказани“, обеща по-рано президентът Еманюел Макрон, който насрочи извънредно заседание веднага след връщането си от Буенос Айрес. Френският президент Еманюел Макрон отиде при Триумфалната арка, веднага след като се завърна в Париж от срещата на Г-20, за да види с очите си щетите, нанесени от участници във вчерашните безредици по време на протестите срещу поскъпването на горивата. Телевизионни кадри показаха разбита статуя на Мариана, символа на Френската република, във вътрешността на монумента, и многоцветни графити отвън, с различни антикапиталистически лозунги или социални искания. 

По-рано вътрешният министър Кристоф Кастанер не отхвърли възможността за извънредно положение, искано от полицията. Вратата за преговори е отворена – увери той мирно протестиращите.

Опозиционните лидери обвиняват управляващите за изпуснатия контрол. Според крайнолевия Жан-Люк Меланшон властите „си играят със страха“ на французите, за да дискредитират протеста.

Френската полиция е успяла да идентифицира около 3000 вандали, участвали в погромите и стълкновенията със силите на реда вчера, съобщи министър Кристоф Кастанер. Той уточни, че сред идентифицираните има крайнодесни и крайнолеви, но също голям брой хора, дошли в Париж само и само да вършат погроми.

В последните протести, които от недоволство срещу поскъпването на горивата прераснаха във всеобщо недоволство, са се включили повече от 75 хил. души, съобщи френското вътрешно министерство.

Президентът Еманюел Макрон потвърди политиката си за горивата, която, по думите му, е необходима в борбата с глобалното затопляне.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия