Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Всеки десети учител в община Хасково е на срочен трудов договор

Снимка: БГНЕС

Всеки десети учител в община Хасково е на срочен трудов договор. Според справката от Регионалното управление на образованието в учебните заведения в общината (без детските градини) работят 1002-ма педагози, от които 114 са на срочни договори. От тях пък 25 са назначени за срок, по-малък от една година, което е нарушение на трудовото законодателство.

Една от причините за срочните договори е, че директорите пестят от бюджета си. Педагози обаче смятат, че така ги държат в послушание до следващото преназначение. Учителката по биология от село Конуш Байсие Мустафа обяснява: 

"Втората година съм назначена пак за една година, пак с временен трудов договор. Това ми подсказа един вид, че краят ми се вижда, защото за втора година те назначават с временен трудов договор".

Омбудсманът Мая Манолова коментира казуса със срочните договори: 

"Много ясно е казано в кои случаи може да се сключи временен трудов договор. Така че аз ще поискам своевременно среща с министъра на образованието, за да поставя този проблем, който засега е установен в община Хасково, който може би съществува и на други места и който се изразява в нарушение от страна на директорите на училища на трудовото законодателство".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!