ПОДКРЕПЯТЕ ЛИ ДА МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСУВА И ДИСТАНЦИОННО ПО ЕЛЕКТРОНЕН ПЪТ ПРИ ПРОИЗВЕЖДАНЕ НА ИЗБОРИТЕ И РЕФЕРЕНДУМИТЕ?

Въпросът какво да бъде поведението на Германия по повод Брекзит породи сериозни сблъсъци в правителството

Вътре е вътре, навън е навън – с тази реплика германският финансов министър Волфганг Шойбле коментира сухо мнението си за предстоящия британски референдум. Какво да бъде поведението на Германия по повод вота – въпросът породи сериозни сблъсъци в правителството.

Финансовият министър Шойбле, който е известен с директния си изказ, не пожела да показва дипломатичност. Изказването му е недвусмислено: Не може да се вземат само най-вкусното и стафидките от сладкишатакава политика Германия и Брюксел няма да толерират. Това е позицията му, а тя се споделя и от външния министър Франк-Валтер Щайнмайер, но той предпочита да не я изказва толкова публично.

Според германското външно министерство острите коментари само засилват германофобията във Великобиратния, а от там и фобията към Брюксел, който според тях се управлява де факто от канцлера Ангела Меркел. За разлика от своите министри обаче самата Меркел не е толкова безкомпромисно настроена към един Брекзит. Тя вече неколкократно спомена, че ако Лондон напусне ЕС, има опции за сътрудничество като това с Норвегия и с Швейцария. За деня след референдума – петък, Меркел този път нарочно не е планирала никакви обществени изяви, нито пък изявления. Ако британците решат да останат в общността, тя може и да посети заседание на парламента. Ако пък излязат, това ще затъмни неприятните ѝ спорове с коалиционния партньор на започващата в петък следобед среща между Християндемократическия съюз и християн-социалния съюз. Евентуална стратегия за ЕС без Великобритания Меркел трябва да представи едва след седмица на започващия на 28 юни съвет на върха в Брюксел. Дотогава, вярна на стила си, тя ще изчака събитията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!